Lapkričio viduryje vykusiame II Vyno ir desertų čempionate to siekė šešiolika porų ir tikrai jaudinančių akimirkų pavyko sukurti ne vieną. Jas vertino Lietuvos someljė asociacijos prezidentas Arūnas Starkus, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos prezidentė Ona Jurkšienė, televizijos žurnalistas Rolandas Maskoliūnas, žurnalistai Beatričė Laurinavičienė („Verslo žinios“), Artūras Nečejauskas (Meniu.lt) ir Paryžiuje gyvenanti Aistė Misevičiūtė, daug keliaujanti ir savo internetiniame dienoraštyje bei „Moters“ žurnale rašanti apie geriausius pasaulio restoranus. Aistė buvo pakviesta į vertinimo komisiją ypač dėl to, kad jau treti metai dalyvauja 50-ies geriausių pasaulio restoranų rinkimų komisijoje („The World‘s 50 Best Restaurants“).
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, anoks čia menas iškepti ar išplakti kokį saldėsį, papuošti jį šviežiomis uogoms, na, dar paguldyti į saldžią uogienės balą arba papuošti baltojo šokolado karūna. Užduotis pasidaro bemaž neįveikiama, kai suvoki, jog kvapnų, saldų, rūgštų, o dažniausiai ir šaltą patiekalą turi vykusiai „supiršti“ su ne mažiau pretenzingu saldžiuoju gėrimu.
Tikrai buvo drąsu – tik nelabai suprantama, kam – prie desertų siūlyti sausą putojantį vyną, ir tai čempionate darė ne vienas dalyvis. Nesuprantama, kam eksperimentuoti, jeigu pagrindinėse maisto ir vyno derinimo taisyklėse vos ne pirmame punkte iškalta: sausi burbuliukai niekada nesugyvens su ledais, kaip ir su saldžiu tortu.
Buvo apmaudu, kai jauno, perspektyvaus 2010 metų geriausio Lietuvos virėjo Deivydo Praspaliausko (restoranas „Aero Gallery“ Druskininkuose) išradingai sukurtą ir patiektą desertą „Spanguolių šėlionė“ iš baltojo šokolado, spanguolių putėsių, japoniškos duonos ir dar keleto subtiliai derančių produktų tiesiog sužlugdė rožinis „Barton & Guestier Rose d'Anjou“. Prie haute couture virtuvės nevėkšliškai prigulė prasčiokas. Kai kurie komisijos nariai šį desertą pripažino pačiu geriausiu. Deja, šiame čempionate pirmenybė teikiama deriniui.
Kaip tinkamai patiekti desertą, kad akis džiaugtųsi, nosis patogiai sugautų jo skleidžiamus kvapus, o burnoje tinkamai atsirastų gabalėlis su visais skoniais, pademonstravo Klaipėdos kulinarijos studijos virtuvės šefas Ronaldas Nagrockis. Arbatiniame šaukštelyje jis „sutalpino“ penkis skonius, kuriuos gėrimų konsultantas Albertas Koncijalovas iš bendrovės „Liviko“ po penkių sekundžių pasiūlė užgerti raudonuoju „Marques de Caceres Reserva 2005“. Netikėtas, užtat nustebinęs sprendimas, įvertintas antrąja vieta.
Nugalėtojai tam ir renkami, kad apie juos kalbėtume. Simboliška, bet paskutiniai čempionate pasirodę Vytautas Samavičius, maždaug prieš metus uostamiestyje atidaryto restorano „La Cle“ virtuvės šefas bei savininkas, ir „Vyno klubo“ gėrimų žinovas Andrius Valčiukas vainikavo renginį. Jų persimonų variacijos ir į vintažą pretenduojantis „Ca dei Mandorli Moscato d'Asti DOCG 2007“ privertė suklusti. Pirmas kąsnis neišvertė iš kojų, antrasis, užkabintas su ledais ir morengu, kilstelėjo antakius. O kartu su desertu burnoje atsiradęs gurkšnis muskato – nokautavo. Tikri dalykai neatsiskleidža čia ir dabar, jie sukurti taip, kad prie jų pabūtum, pamedituotum ir... atsiduotum.
Jūratė Sprindžiūnaitė