Sekmadienį, vasario 12 dieną, Paryžiuje baigėsi pasaulio someljė čempionatas. Tai kas trejis metus Tarptautinės someljė asociacijos (ASI) organizuojama vyno ekspertų olimpiada, kurioje šiais metais varžėsi 68 geriausi someljė iš viso pasaulio. Lietuvai čempionate atstovavo Lietuvos someljė mokyklos dėstytojas Martynas Pravilonis, o geriausio pasaulio someljė titulą pirmą kartą istorijoje laimėjo ekspertas iš Baltijos šalių – latvis Raimondas Tomsonas (Raimonds Tomsons).
Raimonds Tomsons
Į čempionato finalą pateko trys dalyviai: Nina Jensen (Danija), Raimondas Tomsonas (Latvija) ir Reeze Choi’us (Kinija, Honkongas). Daugiau nei 4 tūkst. žiūrovų akivaizdoje jie varžėsi atlikdami tiek aptarnavimo, tiek aklojo degustavimo užduotis. Po įtemptos kovos nugalėtoju iškilmingai buvo paskelbtas Raimondas Tomsonas iš Latvijos, 2019-aisiais pasaulio čempionate užėmęs trečiąją vietą.
Čempionatą gyvai stebėjęs „Vyno žurnalo“ vyr. redaktorius Arūnas Starkus komentavo, jog milžiniškoje „La Defense“ arenoje emocijos liejosi per kraštus. Pirmą kartą – kai skelbiant, kas po pusfinalio pateks į finalą, vos kelių taškų pritrūko Prancūzijai atstovavusiai Pascaline Lepeltier. Vėliau – po kiekvienos užduoties, nes varžybų dalyviams scenoje nuolat buvo imituojamos sudėtingos aptarnavimo situacijos, iš kurių jie turėjo išsisukti. Salė ūžė ir atskleidus, kad tarp vynų, kuriuos scenoje aklai ragavo finalininkai, buvo 2012 ir 2003 m. „Petrus“ (kiekvienas jų kainuoja po maždaug 4000 EUR) .
„Stebint visų trijų finalininkų pasirodymus jau buvo galima numanyti, kad Raimondas laimėti turi labai daug galimybių: visas užduotis jis įvykdė be klaidų ir laiku, puikiai degustavo bei demonstravo geriausias vyno investavimo žinias,“ – komentavo A. Starkus.
Nina Jensen (II), Raimonds Tomsons (I), Reeze Choi (III)
Pasaulio someljė čempionatas vyksta nuo 1969-ųjų. Istoriškai daugiausiai pergalių laimėję Prancūzijos ir Italijos atstovai. Tačiau pastaraisiais metais dominavo švedai, danai, vokiečiai. „Tai, kad čempiono titulą iškovojo someljė iš Latvijos, – didelis pasiekimas visoms Baltijos šalims. Nei Latvija, nei Lietuva ar Estija neturi gilių vyno kultūros tradicijų. Tačiau tiek po Raimondo laimėjimo, tiek po puikių Martyno Pravilonio bei Mikko Parre‘s (Estija) pasirodymu galime tikėtis, jog Baltijos šalys bus dar dažniau lankomos pasaulinio garso vyndarių, vyno parodos pritrauks dar daugiau dalyvių, o someljė profesija ir toliau populiarės, nepaisant varžančių alkoholio įstatymų bent jau mūsų šalyje,“ – komentavo A. Starkus.
Lietuvai čempionate atstovavo someljė Martynas Pravilonis. Ambicingas ir talentingas someljė jau turi nemažai apdovanojimų: 2019 metų pasaulio someljė čempionate jis užėmė 4 vietą ir per plauką nepateko į finalą, 2016 ir 2017 metais jis laimėjo geriausio Baltijos šalių someljė titulus, 2022-aisiais – pirmą vietą Vyno ir desertų derinių čempionate. Ekspertas dėsto Lietuvos someljė mokykloje ir siekia someljė magistro titulo – aukščiausio someljė išsilavinimo.
Į čempionatą Martyną lydėjo ir jam ruoštis padėjo daugkartinis Lietuvos someljė čempionatų nugalėtojas ir Lietuvos someljė asociacijos prezidentas Arminas Darasevičius.
Nors šį kartą Martynui į finalą patekti nepavyko, jis džiaugiasi savo pasirodymu ir vertina neįkainojamą patirtį, kurią jam teikia šis čempionatas.