Lietuvoje viešėjo Ukrainos vyndarys Andrey Komissarov iš „Biologist“ vyninės. Ekologiškai prižiūrimi vynuogynai prie Odesos ir Kyjivo, neintervencinė vyndarystė, prancūziškų ir vietinių veislių vynuogės šią vyninę daro įdomia net ir labai išlepintam vyno mėgėjui. Todėl per dvi dienas penkiuose renginiuose su ukrainiečiu susitiko, jo vynus ragavo ir pasakojimų klausėsi per 700 profesionalių vynininkų ir mėgėjų.
Lietuvos someljė čempionate finalo dalyvių buvo paprašyta pasiūlyti patiekalų prie dviejų ukrainietiškų vynų: „Alibernet“ ir „Telti Kuruk“. Andrey Komissarov teigiamai įvertino lietuvių norą vaišintis barščiais ir koldūnais, tačiau pasigedo įvairovės - bent jau Kijevo kotleto.
Į diplomų įteikimo ceremoniją susirinkę Lietuvos someljė mokyklos studentai degustavo visus keturis „Biologist“ vyninės vynus: lengvai putojantį rožinį „Pet Nat“, baltąjį ąžuolo statinėse brandintą „Aligote“, ukrainietiškos veislės „Odeskij Čiornyj“ raudonąjį ir „Intriga“, kuriame sumaišytos raudonosios Burgundijos ir Bordo vynuogės su šlakeliu „Odeskij Čiorny“.
„Vilniaus klubo“ nariai su vyndariu vakarieniavo, ragaudami puikiai prie vyno priderintus Alinos Čepulionis patiekalus. Bene įdomiausias buvo sauso raudonojo „Intriga“ derinys su morkų ir aviečių pyragu.
Konferencija „Lūžio taškas“ šiemet buvo skirta Ukrainai. Organizatoriai dalyviams ne tik suteikė galimybę mėgautis „Biologist Odeskij Čiornyj“ vynu per šventinę vakarienę, bet ir pakvietė norinčius į valandos degustaciją, kurioje buvo galima daugiau sužinoti apie Ukrainos vyno industriją.
Andrey Komissarov aplankė ir du Lietuvos vynuogynus: pajūryje įsikūrusį Evaldą Mikalajūną ir prie Šilutės esanąia „PePo“ vyninę.
„Vyno klubo“ kolektyvas apie „Biologist“ vyną žino bene daugiausiai. Vyndario vizito metu parduotuvės kolektyvas turėjo privačią degustaciją ir apmokymus.
Augusto Didžgalvio, Agnės Dovydaitytės, Arūno Starkaus fotografijos