ABBI (Baltijos gėrimų pramonės aljansas), vykdydamas ilgalaikį kokybiško Europos vynų su saugoma kilmės vietos arba saugoma geografine nuoroda bei vynų su vynuogių veislių nuorodomis populiarinimo vasario mėnesį organizuoja ciklo „Europos vyno spalvos“ renginį – „Ispanijos ir Portugalijos vyno festivalį”. Renginys vyks Klaipėdoje.
Ispanija ir Portugalija yra vienos žymiausių Europos vyno gamintojų, kurių vynas yra itin populiarus Lietuvoje ir daugelyje kitų valstybių. Šis renginys suteikia progą per vieną vakarą išragauti stebėtinai didelę šio krašto vyno įvairovę. Apie penkiolika skirtingų vynų pristatys vyno ekspertai. Itin įvairi Ispanija Riocha tituluojamas žinomiausiu Ispanišku raudonojo vyno kraštu. Jai pirmajai buvo suteiktas DOC statusas, kas atitinka aukščiausią įvertinimą Ispanijoje. Čia gaminami vynai iš ‘Tempranillo‘,‘Garnacha‘ (sinonimas ‘Grenache‘),‘Maturana Tinta, ‘Graciano‘ ir ‘Mazuelo‘. Riocha gali būti vadinama „ąžuoline“, nes būtent dėl ąžuole brandintų vynų šis kraštas tapo pirmuoju geriausiu ir plačiausiai žinomu ispanišku vyno regionu. Istoriškai susiklostė, jog daug prancūzų persikėlė gyventi į šį kraštą ir puikiai čia pritaikė savo gamybos tradicijas. Prancūziška įtaka yra juntama iki šiol ir nemažai prisidėjo prie Riochos iškilimo. Ribera del Duero- Riochos kaimynė. Šią vietovę mažai paveikė prancūzai ir dėl to Riberos vynai sunkiau skynėsi kelią tarptautinėje rinkoje. Laimei, šis regionas gauna vis daugiau dėmesio ir jau ne kartą buvo pavadintas vienu geriausių raudonojo ispaniško vyno kraštu. Čia yra idealios sąlygos augti ‘Tinto Fino‘ (sinonimas ‘Tempranillo‘) vynuogei, kurios vynuose naudojama net 95%. Klasikiniai Ribera vynai yra sodrūs, kompleksiški, juodųjų uogų aromato, itin tinkami ilgam išlaikymui. Ribera del Duero klimatas, tai- žvarbios žiemos, karštos vasaros bei vynuogynai, esantys aukštai virš jūros lygio kalkakmenio dirvožemyje.
Prioratas, yra viena seniausių Ispanijos apeliacijų. Ilgą laiką Priorato vynai buvo itin šiurkštūs ir itin alkoholiški. Tačiau naujojo vyndarių karta sugebėjo juos paversti itin rafinuotais ir vienais geidžiamiausiais raudonaisiais ispaniškais vynais. 2011 m. Prioratui suteiktas aukščiausias DOC statusas, kas tik patvirtina šio regiono kokybę. Priorato sėkmės paslaptis- ypatingas terroir: sausas klimatas, kalnai, nederlingas dirvožemis, mažą derlių duodantys seni vynmedžiai. Pagrindinės auginamos vynuogių veislės ‘Garnacha‘ ir ‘Carignan‘ bendrai yra laikomos ne pačiomis geriausiomis veislėmis. Nepaisant to seni jų vynmedžiai augantys Priorate puikiai sugeba perteikti vietinį terroir.
Pasikeitusi vyndarių karta pastebėjo, kad ispaniškos vynuogių veislės užaugina puikias uogas, pradėta daug investuota į naujausias technologijas. Visa tai lėmė, kad ispaniški baltieji vynai tampa įdomiausiais šios šalies vynais. „Baltoji Ispanija“ tampa vis populiaresnė tarp vyno mylėtojų visame pasaulyje. Daugiausiai dėmesio pastaruoju metu skiriama ‘Garnacha Blanca‘,‘Verdejo‘,‘Albarino‘,‘Malvasia‘ ir ‘Pedro-Ximenez‘. Taip pat populiarumo sulaukia ir veislės naudojamos cava gamybai- ‘Xarel-lo‘, ‘Macabeo‘ ir ‘Parellada‘.
Rueda galima vadinti žymiausiu ispanišku baltojo vyno kraštu. Čia karaliauja ‘Verdejo‘ vynuogė, kuri dažnai yra maišoma su kitomis veislėmis. Tuo tarpu Riochoje iš ‘Viura‘ (arba kitaip ‘Macabeo‘) vynuogių gaminami puikūs baltieji vynai. Ypatingi vynai daromi iš kalkakmenyje augančių vynmedžių, duodančių labai mažą derlių. Tai subtilaus skonio vynas mažai primenantis ilgai laikytą ąžuole įprastą Riochos baltąjį vyną.
Pedro-Ximenez‘ vynuogė tradiciškai naudojama saldiems Andalūzijos ir Priorato vynams, o žinomiausia ji yra dėl šerio. Tačiau dabar pradedama gaminti vynus primenančius ‘Riesling‘, atsiranda net antrinių naftos kvapų. Keičiasi ir supratimas apie ‘Godello‘ vynuogę iš Valdeoras apeliacijos, kuri ilgą laiką buvusi gan vaisiška ir gėliška, vis dažniau atsiskleidžia vynuose kaip minerališka vynuogė. Viena iš sparčiausiai kylančių baltųjų vynuogių veislių yra šiaurės Ispanijos, Rias Baixas regione auginama. ‘Albarino‘ kiek primena ‘Viognier‘, pasižymi abrikosų ir persikų kvapais, aštrios ‘Riesling‘ rūgšties ir poskonio. Kai kurie vyndariai pasirenka gaminti svaresnius nei įprasta vynus, tačiau populiaresni kuo mažiau vyndario paveikti gaivūs vynai.
Kuo įdomi Portugalija?
Skirtingas Portugalijos klimatas ir geografija lemia, kad čia gaminamas labai įvairaus tipo vynas, nors vyno mylėtojams kol kas geriausiai žinomas yra portas. Portas yra ypatingas tuo, kad tai yra saldus stiprintas raudonasis vynas. Šios savybės paverčia jį ilgaamžiu ir tinkamu itin ilgam išlaikymui. Porto gamyba yra savita tuo, kad fermentacija yra stabdoma įpilant brendžio. Toliau portas yra brandinamas ąžuolo statinėse bent du metus (taip reikalauja įstatymai). Portas skirstomas į keletą tipų pagal gamybos metodą ir stilių. Dažniausiai sutinkami yra tawny ir ruby terminai. Ruby yra jaunesnis už tawny portą. Dažniausiai jis brandinamas keletą metų, todėl išlaikomas uogų skoninės savybės. Tawny brandinamas ilgiau (kartais net 20 metų). Jo skonis yra kompleksiškesnis gilesnis už ruby. Taip pat ruby reikia išgerti anksti, vos per keletą metų nuo pagaminimo, kai tawny galima išlaikyti daug metų. Dažniausiai portas yra maišomas iš kelių derlių. Garais metais gaminamas vintage portas tik iš konkrečių metų derliaus. „Vintažinis“ portas taip pat gali būti brandinamas ilgesnį laiką nei įprasta (4-6 metus). Toks vynas gauna late bottled vintage port pavadinimą. Jį geriau gerti jauną, bet kai kurie vynai gali laikytis taip ilgai kaip ir vintage portai. Taip pat rinkoje sutinkama rožinio ar net baltojo šio tipo vyno.
Vis labiau tarp vyno mėgėjų populiarėja ir raudonieji portugališki vynai. Šiaurinė Portugalija yra tinkama gaminti ne tik žymųjį vinho verde, bet ir lengvus mažai alkoholio turinčius raudonuosius vynus. Daugeliui mažai žinomas faktas, kad net 40% Vinho Verde vynų yra raudonieji. Alentejo gamina vaisiškus, svaraus kūno raudonuosius vynus iš vietinių vynuogių tokių kaip ‘Trincadeira‘,‘Aragonez‘,‘Alicante Bouschet‘,‘Touriga Nacional‘, kurios maišomos su tarptautinėmis rūšimis. Duero slėnis ir Bairada tvirto, labai taniniško, kompleksiško, su ilgu išlaikymo potencialu vyno regionai. Dao vynai gali būti vadinami elegantiškaisiais Portugalijos vynais- intensyvus kvapas, gaivi rūgštis, puikus balansas.
Bene populiariausias baltasis portugališkas vynas yra vinho verde. Atšiauri ir kalvota šiaurinė Portugalija yra tinkama vieta gaivaus, mažai alkoholio turinčio ir šiek tiek putojančio Vinho Verde gamybai. Dėl savo lengvumo vynas vadinamas “vasaros vynu”. Švelnūs, bet koncentruoti baltieji Alentejo vynai, minerališki Duero slėnio baltieji- keletas variantų baltųjų vynų mėgėjams. Šiuose regionuose vynuogės gauna itin daug saulės šviesos, lepina vasaros karštis, todėl užauginama aukšto cukraus kiekio itin koncentruotos baltosios vynuogės. Duero slėnyje gausybė vietinių vynuogių puikiai auga karštame klimate išsaugodamos gaivią rūgštį.
Be porot Duero slėnyje ir Setubalyje iš 'Moscatel' gaminamas pastiprintas vynas. Jis rinką pasiekia jaunas ir vaisiškas, o bręsdamas įgyja riešutiškų kvapų, kurie jį paverčia puikiu desertų palydovų. Taip pat įvairiuose regionuose galima sutikti putojančio vyno gaminamo tiek iš vietinių, tiek iš tarptautinių vynuogių rūšių.